Az illóolaj a növény esszenciája, koncentrált mennyiségben tartalmazza a hatóanyagait. Szobahőmérsékleten folyamatosan párolog - „illó”olaj -, de éterikus olajnak is nevezik őket, utalva arra, hogy a levegőben terjednek. Ezt használjuk ki, amikor párologtatóba cseppentjük őket.
De hogyan hatnak ránk az illatok? Mire kell ügyelnünk, hogyan használjuk biztonságosan őket? Mely illóolajok kapcsolódnak az advent, a karácsony ünnepköréhez?
Felhasználásuknak különböző módjai vannak, és itt különbséget kell tennünk a francia és angol aromaterápia között. Az angol irányzat az illóolajokat elsősorban wellness és egészségmegőrzés céljára használja, külsőleg, leginkább masszírozáshoz, párologtatáshoz, inhaláláshoz, kis mennyiségben. A francia irányzatban – amit én is tanultam a Panarom Aromaterapeuta és Szépségterapeuta Intézetében – az illóolajokat gyógyításra is használjuk. Franciaországban és Belgiumban például aromatológus szakorvosok dolgoznak, és a háziorvos receptre írhatja fel az aromaterápiás készítményeket. Az illóolajokat nagy mennyiségben, különböző külső és belső felhasználási formában is alkalmazzunk, - bedörzsölés, inhalálás, borogatás, krémek készítése, stb. – ezért rendkívül fontos a kiváló minőségű illóolaj, és az aromaterapeuta szakértelme.
Az orrüreg nyálkahártyájában 2-6 cm²-en közel 100 ezer szaglósejt működik. Kinél jobban, kinél kevésbé. Minél több mesterséges illat vesz körül bennünket (illatosított tusfürdő, különböző kozmetikumok, autóillatosítók, vagy a mesterséges térparfümök, amit én már egyenesen a mentális terrorizmus egyik fajtájának tartok), annál tompább a szaglásunk. Az orrunk gyorsan „elfárad”, telítődik ezekkel a mesterséges illatokkal. Érdekes kísérletet ajánlok: távolítsd el a mesterséges illatokat a környezetedből, és meglepődve fogod tapasztalni, hogy elkezded érezni az igazi illatokat! Bár lassan, de fokozatosan egyre kifinomultabbá válik a szaglásod.
A szaginger kapcsolatban áll a nyálelválasztással, és a szexuális vonzalomban is szerepe van a feromonok által . A szaglósejtektől az információ az I. számú agyidegen keresztül, átkapcsolás nélkül, közvetlenül jut el az agyba. A szaglás agyi központja a nagyagy homloklebenyében van. A szagingerek a limbikus rendszeren keresztül hatnak, ami a két agyféltekét összekötő kérgestest része, és a külvilágból érkező információk itt alakulnak át érzelmekké. Ezért van, hogy az illatok erősen befolyásolják kedélyállapotunkat. Az adventi készülődésnél is ezért párologtatunk illóolajokat. A limbikus rendszeren keresztül az érzelmek befolyásolnak egyes életfolyamatokat, ezt használjuk ki az aromaterápiában, amikor gyógyítunk.
A bőrön keresztül az intercelluláris térbe kerülnek a molekulák, és a hajszálereken keresztül felszívódnak, majd a véráramba kerülnek, eljutva a szervezet minden részébe.
Belsőleg a béltraktuson keresztül szívódnak fel az illóolajok – de ehhez minden esetben szakképzet aromaterapeuta útmutatása szükséges!
Az aromalámpának legyen öblös víztartálya, és mécses gyertyatartója alul. Az alapvető tűzbiztonsági szabályokon felül elsősorban az illóolaj minőségére kell ügyelned. Míg a természetes illóolajok 50-300 különbőző vegyületből épülnek fel, addig a mesterségesen kémiailag előállított összetevőkből készült „illóolajok” csupán néhány kémiai vegyületet tartalmaznak, melyek közül jobb esetben egyik sem káros az egészségre. Ezeknek a hamisítványoknak természetesen gyógyhatása sincs, viszont nagy előszeretettel árulják őket advent tájékán különböző utcai vásárokon.
100%-os tisztaságú, gázkromatográfiás módszerrel bevizsgált, ellenőrzött kemotípusú természetes illóolajokat szabad csak használni!
Az édesnarancs (Citrus sinensis), a mandarin (Citrus reticulata), a bergamott (Citrus bergamia), az erdei fenyő (Pinus sylvestris), a szegfűszeg (Eugenia caryophyllus ), a fahéj (Cinnamomum zeylanicum), és persze ki-ki mit tart a szívében kedvesnek. A mirha (Commiphora molmol)és a tömjén (Boswellia carterii) a spirituális gondolatokat ösztönzik, a damaszkuszi rózsa (Rosa damascena) pedig a szív illata.
A citrusfélék jól hatnak a kedélyállapotunkra a szürke téli napokon. Az édesnarancs a szeretet illata, míg a bergamott a borongós, szorongós hangulatot oldja. A fahéjnak elsősorban a melegítő hatása jön jól ilyenkor, a szegfűszeg többek között feszültségoldó, aktivizáló hatású. Szeretem az erdei fenyő méltóságteljes, pihenést parancsoló és energetizáló hatását, de kiváló az idegi feszültség oldására is. A mirha és a tömjén illóolajával bánjunk nagyon finoman, léleknyitogató hatásuk megrázó spirituális élményeket okozhat. A damaszkuszi rózsa illóolajára is érvényes az óvatos bánásmód, bár az ára már amúgy is erre késztet bennünket. A fahéjat inkább a sütés-főzéshez ajánlanám fűszer formájában, mert az igazi, jó minőségű fahéj illóolaja (Cinnamomum zeylanicum) csak nehezen és drágán érhető el, a többi fajtával pedig nem érdemes próbálkozni. Nekem személyesen a két kedvencem a Panarom termékei közül az „Advent” és a „Boldog Karácsonyt!” illóolaj keverékek párologtatóba.
Ha szeretnéd saját magad elkészíteni az illóolaj keveréket a párologtatáshoz, akkor egy kb. 20 négyzetméteres helységben 15-20 csepp illóolajat tegyél a párologtató víztartályába, a következő megosztásban:
Ha van olyan kedves szokásod, rituáléd advent idején, ami kapcsolódik az illóolajokhoz, kérlek oszd meg velem a hozzászólásokban!
Szeretetteljes adventi készülődést kívánok!
Ha tetszett, amit most tőlem olvastál, és hasznosnak találtad az információkat, kérlek oszd meg a barátaiddal is!
És legközelebb is tarts velem!